Egy friss jelentésből kiderül, hogy a 11 és 15 éves kor közötti dán iskolások mindössze egynegyede végez legalább egy órányi aktív testmozgást naponta, amely szerint a mozgásszegény életmód nagy egészségi kockázatot jelent a korosztály tagjaira nézve. A Dán Egészségügyi Hatóság által közzétett jelentés 1677 diák bevonásával készült, akik csaknem egy héten át viseltek mozgásérzékelőt a csípőjükre erősítve.
Az eredmények megdöbbentették a kutatókat. Kiderült ugyanis, hogy a 11 és 15 éves kor közötti gyerekek háromnegyede napi szinten csaknem 11 órát tölt ülve vagy inaktívan a hétköznapokon, míg szombaton és vasárnap akár a 12 órát is meghaladhatja a mozgás nélkül töltött órák száma.
A Dél-dániai Egyetem professzora, Jens Troelsen „közegészségügyi problémának” nevezte az eredményeket és rámutatott arra, hogy azok „komoly kihatással lehetnek az ország egészségügyi rendszerére” a mozgásszegény életmóddal összefüggő betegségek révén. Troelsen szerint az eredmények hátterében elsősorban a mobiltelefon, az internet és a számítógépes játékok állnak. A szakember megjegyezte, hogy az elmúlt 10-20 évben megsokszorozódott az elektronikus eszközök száma Dániában, ami azt jelenti, hogy hamarosan nem lesz olyan gyerek az országban, aki előtt ne lenne egy okostelefon vagy egyéb eszköz.